WordPress nedir ?

WordPress nedir ? WordPress, PHP’de yazılmış çevrimiçi, açık kaynaklı bir web sitesi oluşturma aracıdır. WordPress muhtemelen bugün var olan en kolay ve en güçlü blog ve web sitesi içerik yönetim sistemidir. WordPress ilk olarak 27 Mayıs 2003 yılında piyasaya sürülmüş ücretsiz bir CMS yazılımıdır.

WordPress nasıl çalışır ?

Web site yazılımlarıyla alakalı hiç bir kodlama bilgisine sahip olmadan tıklama yöntemi ile içerik üretip internet ortamında yayınlamanıza ve daha sonra değişiklik yapmanıza olanak sağlayan içerik yönetim sistemidir. İçerik yönetim sistemi demişken yukarıda WordPress in CMS yazılımı olduğunu söylemiştim. CMS, yani Türkçe karşılığı ile içerik yönetim sistemi demektir. Eğer birazda kodlama bilginiz var ise WordPress tarifsiz ve en güzel içerik yönetim sistemidir.

Ben WordPress ile 2015 yılında tanıştım daha önceden Web Page Maker üzerinden web site yapmaktaydım. Ama mobil uyumluluk sorunlarından dolayı kullanımını hiç bilmediğim WordPress’e geçiş yaptım. Kısa sürede araştırma yaparak öğrendim ve öğrenmeye de devam ediyorum. WordPress hakkında daha detaylı bilgi almak isterseniz google’ a wordpress nedir nasıl kullanılır ? şeklinde aratma yaparsanız. WordPress Başlangıç ve full rehber tarzında başlıklar göreceksiniz. Bu işe yıllarını vermiş blog yazarları uzun uzadıya yazmış ve konuyu yediden yetmişe herkesin anlayacağı hale getirmişler.

Ee peki biz bu yazı başlığına wordpress’i öğrenmek için tıkladık wordpress’in neden öğretmiyorsun ? derseniz, birincisi wordpress bir kitap olarak düşünürsek burası ön söz. Size wordpress’in ne olduğunu açıkladım şimdi de ne işe yaradığını anlatıyorum.

Okumaya devam..

WordPress ne işe yarar ?

Öncelikle bahsettiğim WordPress konusu yani web site yapma,tema,eklenti kurulumu wordpres.org için geçerlidir. Birde wordpress.com var ikisi farklı yapıya sahip karıştırmayalım. Peki nedir ikisinin arasındaki fark derseniz wordpress.com tamamen ücretsizdir ve bir nevi blogger dır. WordPress.com dan ücretsiz bir site yaptığınızda alan adınızın sonuna wordpress uzantısı gelir örneğin benim iş için kullandığım wordpress.com blogum bu şekilde laraelektrikci.wordpress.com/ bu sitede alan adı ve domain ücteti vermediğim için haliyle kişiselleştirme fırsatı kısıtlı oluyor. Yani bir nevi  blogger,Benim wordpress.org bloğum ise alpergenc.net/ bunun için wordpress.org tercihimdir. 

WordPress ne işe yarar ? Web site yada blog açıp deneyimlerinizi intenet ortamında diğer insanlarla paylşamak istiyorsunuz  bunu için ilk yapmanız gereken bir domain ve hosting almak. Bu almış olduğunuz hosting ve domain üzeine sitenizi kurarsınız. Daha sonra almış olduğunuz hosting üzerinden wordpress kurulumu yaparsınız. 

Daha sonra wordpress’in ilk başta size karışık gelen admin/yönetici panelinden ücretsiz bir tema seçip harika web site ve blog tasarımları oluşturursunuz. Yukarıda belirttiğim gibi wordpress kurulum,tema seçimi,eklenti ve daha sayamadığım bir düzine detayla doludur. İlk başladığımda bende herkes gibi google da arayıp taradım kim daha iyi anlatmış,kim daha anlaşılır yazmış tek tek sayfaları gezdim ve takip ettiklerimin arasında en iyi olanı buldum. Keyifli bloglamalar 😀

 

Bir yorum yazın