Facebook hesabını kalıcı olarak silme

Facebook hesabını kalıcı olarak silme ve bir daha hiç açılmamak üzere facebook hesabı nasıl silinir detaylı bir şekilde anlatacağım. Facebook hesap silme konusuna geçmeden önce de kısaca Fasebook’un doğuşu ve facebook hesap silme öncesi bilmeniz gerekenlerden bahsedeyim. Şubat 2004’de Cambridge mahallesindeki Harward Üniversitesi’nde Mark Zuckerberg tarafından kurulan Facebook‘un  Nisan 2018 itibariyle aylık aktif kullanıcı sayısı 2,13 milyar kişidir. Bu başarının sırrı ise sosyal paylaşım devi facebook’un gerçekten kullanışlı bir platform olması. Bunu kabul eden insanların da çeşitli reklam kampanyaları ile facebook’u bize kabul ettirmesidir.

Sanırım Mark Zuckerberg de diğer başarılı insanlar gibi parayı düşünmeden bir şey yaptı ve para etti. 😀 Çünkü şu anda Facebook’un marka değeri 59.2 milyar dolar,piyasa değeri ise 497 milyar dolar. 2,678,558,130 tl, bu son yazdığım rakama pek takılmayın o facebook’un domain değeri. Bu konu ile daha çok webmasterlar ilgileniyor. ;D

Cambridge Analytica skandalı

Yakın zamanda “Facebook, yaklaşık 50 milyon kişiye ait verinin Cambridge Analytica adlı politik danışmanlık şirketi ile uygunsuzca paylaşılmış” şeklinde haber başlıklarını görmüşsünüzdür. Ama inanın yazmış olduğum facebook silme yazımın bu konuyla bir alakası yoktur. Facebook’a karşı bir karalama kampanyası başlatmış değilim. Kaldı ki yukarıdaki rakamları gördünüz anlatmaya gerek yok 😀

Facebook’un seçeceği bir lider adaylığını koysa ABD başkanı olur. ;D Buradaki kastım kullanıcıların sayısı ve facebook’u sevenler olabilir. Yoksa insanların ilgi alanlarına göre analizler yapıp facebook’ta istedikleri reklamı üst sıralarda herkesin görmesini sağlamışlar, yok öyle bir şey inanmayın. 😀 Twitter hesabını kalıcı olarak silme başlıklı yazımda da belirttiğim gibi bu yazı facebook hakkında başlatılmış bir karalama kampanyası değildir. Buradaki amaç insanların hak ve özgürlüğü çerçevesinde istediklerini yapma adına bir kılavuzdur.

Cambridge Analytica olayına dönecek olursak facebook bu şirkete kişisel veri aktardı mı? kesin bir sonuç yok ama eğer böyle böyle bir şey olduysa suç. Facebook kullanıcı sözleşmesinde kişisel verileriniz üçüncü taraflarca izniniz olmadan paylaşılmayacaktır. Şeklinde bir ibare vardır ve bunu çiğnemezler diye düşünüyorum.  Konuyu daha fazla uzatmadan bilgisayardan facebook hesap silme nasıl yapılır anlatıyorum.

Facebook hesap kapatma öncesi bilinmeniz gerekenler

Facebook hesabınızı kapattığınızda eğer sayfanız veya gruplarınız var ve o sayfa ve grupların da tek yöneticisi sizseniz, hesapla birlikte sayfa veya gruplarda silinecektir. (Sayfanın silinmemesi için ikinci bir yönetici eklenebilirsiniz.) Silinen hesap bir daha hiçbir şekilde yeniden açılamıyor. Bu nedenle Facebook hesap silme öncesinde bir daha düşünün derim. Facebook hesabınızı silseniz bile arkadaşlarıınıza gönderdiğiniz mesajlar onda kayıtlı kalabilir. Bu bilgiler, siz hesabınızı sildikten sonra da kalır.

Facebook hesabınızı silmeden önce hesaba ait uygulamaları da silmeniz gerekiyor. Bunun için aşağıda vermiş olduğum linke tıklayıp uygulamaları silebilirsiniz. Link sizi görselde görmüş olduğunuz sayfaya götürecek.

https://www.facebook.com/settings?tab=applications

Facebook hesabını kalıcı olarak silme

Facebook hesap silme linki

Uygulamaları da sildikten sonra aşağıda verdiğim facebook hesap silme linkine tıklarsanız hesabınızı silmek için bu sayfaya yönlendirileceksiniz. Eğer bilgisayarınızda facebook hesabınız açık değilse kullanıcı adı ve şifre ile giriş yapıp sayfaya yönlendirilirsiniz. https://www.facebook.com/help/delete_account  linkine tıklarsanız altta gördüğünüz gibi bir sayfa gelir.

Facebook hesabını kalıcı olarak silme

Facebook hesabını kalıcı olarak silme işleminden sonra 2 hafta boyunca hesaba tekrar giriş yapmamanız gerekiyor. Eğer giriş yaparsanız yazımı tekrar okuyup facebook hesabınızı silebilirsiniz. 😀

Benzer konular:  Twitter hesabını kalıcı olarak silme

 

Alper Genç

Bir elektrikçi olarak yaşamam gereken standart hayatın aksine blog yazarak daha çok araştırma ve paylaşma fırsatı buluyorum.

Facebook hesabını kalıcı olarak silme” için 2 yorum

 • 2 Kasım 2018 tarihinde, saat 14:42
  Permalink

  Gerçekten benim için çok yararlı oldu teşekkürü bir borç bilirim. Sadece hesabımı dondurabiliyordum. Kalıcı olarak kurtuldum bu face denen meretten. Teşekkürler Alper Genç.

  Yanıtla
  • 2 Kasım 2018 tarihinde, saat 14:52
   Permalink

   Gökhan Bey, değerli yorumunuz için teşekkür ederim. Böylesine güzel geri dönüşler beni daha yararlı içerikler üretmeye teşvik ediyor sağolun.

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir