Gerilim dolu bir roman,Olasılıksız – Adam Fawer

Olasılıksız Adam Fawer tarafından yazılmış ve 2005 yılında yayımlanmış bilim kurgu romanıdır. En iyi roman kategorisinin de aralarında olduğu çok sayıda ödül almış olan romanı, sizinde benim gibi bir solukta okuyacağınızdan eminim. 

Olasılıksız kitabının konusuna geçmeden önce, Nicolas Gage’in Next filiminini hatırlarsınız hani şu geleceği gören, filmin başlarında yani yeteneğini yeni keşfettiğinde henüz 20 sn. kadar ileriyi görebiliyordu. Daha sonra bu yeteneğini geliştiren kahramanımız kendini olabildiğince zorlayıp elini alnına koyarak daha derinlere inip 1 dk. sonrasına kadar gidebiliyordu. Filmi uzun zaman önce izlememe rağmen Nicolas Gage’in geleceği görme anında ne kadar acı çektiği birden gözümün önüne geldi. 2007 yapımı Next filmi sanki Olasılıksız romanından hafif bir esinlenmiş gibi. Olasılık teorisi konusunda uzman olan David Caine de geleceği görebiliyordu değil mi?

Olasılıksız Konusu

David Caine Olasılık üzerine uzmanlaşmış bir eğitim görevlisidir. Bir gün eğitim vermekte olduğu üniversite sınıfında fenalaşır ve epilepsi nöbeti geçirir artık eğitim vermez duruma gelincede olasılık hesaplamaları çok iyi olduğu için kendini kumara verir.

Hatta artık kumar onun içi bir tutkudur. Caine olasılık teorilerini kullanarak her zaman kazanacağını düşünür. Çünkü her türlü olasılığı hesaplar ve son oyununda da kaybetmesi imkansıza yakın olduğu için oldukça yüklü bir miktar ile oynar.

Kaybetmesi imkansız olan o ihtimal verilmeyecek olasılk gerçekleşir ve kendini Rus mafyasına binlerce dolar borçlu halde bulur.
Dahası beynindeki sorun nedeni ile sürekli nöbet geçirir ve artık kumar bile oynayamaz. Bunun üzerine deneysel bir tedavi teklifi alır fakat şizofreni olasılığı olduğu için karasız kalır. Kardeşi Jasper da şizofrendir ve sürekli bunun ne kadar korkunç olduğunu anlatır. Fakat Caine başka bir çıkış yolu yoktur ve ilaçları kullanmayı kabul eder.

CIA ajanı Nava Vaner gizli bilgileri diğer gizli servislere satarak geçimini sürdürür. Son bilgi sızdırma işinde ortalığı epey karıştırır ve CIA’den NSA’e zorunlu göreve tayin edilir. Kore gizli servisine değerli bir bilgi sağlayamazsa onu öldürecekletinin farkındadır ve bu yüzden NSA’in bilgisayarlarında işine yarar bilgiler arar. İşte o anda Dr. Tversky’in araştırmasını görür. Nava Vaner işine yarar bir bilgi bulduğunu düşünürken
kısa zamanda bu bilginin peşinde olan başka birininde varlığını farkeder. Fakat doktorun araştırmasında gözü olan diğer isim NSA’in başkanı Forsythe dir.

Dr. Tversky insan beynini geliştirerek geleceği görülebileceğini ve çok büyük bir olasılık tahminini bile tutturabileceğini düşünür. Bunun içinde ona aşık olan öğrencisini deney olarak kullanır. Fakat son deneyler sırasında kız ölür. Son nefesini vermeden de doktora olacak her şeyi ve yapması gerekenleri söyler. Doktor yapması gereken her şeyi öğrenir ve hemen işe koyulur.

Daha sonra doktorun ortadan kaybolması ve deneyinde ölmesi ile herkes Caine’in peşine düşer. Fakat Caine diğer kızdan çok farklıdır. Daha nasıl olduğunu anlamadığı bir şekilde olacak olanları film şeridi gibi görebilmektedir. Tek yapması gereken kendisinin seçtiği geleceği yaşamaktır. Bu şekilde bir patlama sırasında hayatta kalırken de bu yeteneğini kullanır ve bu olay sayesinde Nava ile tanışır. İkisi birlikte kaçmaya başlarlar fakat peşlerinde hem FBA hem de NSA ajanları vardır.

Nava ilk başlarda olanlara anlam veremez fakat Caine’e tamamen güvenmeye başlar. Nasıl olduğunu bilmese de onun dedikleri harfiyen olur. Peşlerindekilerde şans olarak adlandırdığımız bu kadar ufak olasılıkların nasıl olduğunu kavrayamadan onların peşinden gitmeye devam ederler. 

Caine ilk olarak tüm bunların şizofreni sonrası kendi hayal gücünün yarattığına inanır. Bu yüzden tecrübeli olan kardeşi ile konuşmaya karar verir. Kardeşi ona olanların gerçek olduğunu ve beyninde geçenleri detaylı bir şekilde anlattığında Caine artık kaçmanın bir anlamı olmadığına karar verir. Gözlerini her kapattığında geleceği görür ve kaçmanın bir faydası yoktur. O da daha yakalanmadan mükemmel bir kaçış planı hazırlar. Eğer olma olasılıkları yüksek olan tüm tahminleri gerçekleşirse hayatta kalacaktır. En ufak bir şansızlık yada olasılıksızlıkta ise hayatı sona erecektir. 

Her şeyi tamamladığında koltuğuna oturur ve peşindekilerin onu yakalaması için beklemeye başlar. Peşindekiler buna anlam veremeseler de sonunda onu yakalamanın mutluluğu yaşarlar ama her şey ondan sonra başlar. Bazıları mektup alır, bazıları telefon, bazıları ise sadece sesi dinler. İmkansız olduğunu düşündükleri tek tek gerçekleşir. Kusursuz bir kaçış planı uygulamaya konmuştur.

Biraz aceleye gelen bir yazı olduğu için kitabın konusunu hızlı geçtim. Aslında çok fazla bilgi vermemek iyidir 😀 Keyifli bloglamalar…

 

 

Bir yorum yazın