Kişisel Blog Nedir? Türkiye’de En İyi Kişisel Bloglar

Kişisel blog bir yazarın bilgi ve birikimlerini kendine has yazım diliyle yazıp, okuyuculara aktarmasıdır. Kişisel bloglar firma blogları gibi birden fazla değil tek bir yazarı olan web günlükleridir. Yazar bazen kişisel tecrübelerinden bahsederken bazende hobi alanları hakkında içerikler yazar.

Şu an bu yazıyı okuduğunuz blog, kişisel blog örneğidir. Blogumda WordPress,Google,Sosyal medya gibi alanlarda içerikler yazarken bir yandan da okuduklarım, oynadıklarım ve izlediklerim gibi kişisel bilgi ve hobilerimden bahsediyorum.

Yazımın devamında kişisel blog nedir? Kişisel blog nasıl açılır? ve Kişisel blog örnekleri gibi bilgi ve önerilerde bulunacağım. Yazıyı okuduktan sonra kişisel blog ne işe yarar öğreneceksiniz.

Kişisel Blog Nedir?

Kişisel blog için resmi bir tanım yapmam gerekirse, içerikleri tek yazar tarafından hazırlanan, yazarın ilgi alanları, deneyimleri ve bazen rastgele yazılar yazdığı ve kendi kafasındaki yayın çizelgesine göre içerikleri paylaştığı internet günlüğüdür.

Yazar kişisel blogunda istediği zaman içerik paylaşma özgürlüğüne sahip olsa da bununda bir sınırı vardır. Yani her gün 20 içerik giremez ( burada ortalama 1000 – 1800 kelimeden oluşan özgün makalelerden bahsediyorum. ) veya 6 ayda bir içerik yayınlayayım diyemez.

Yada yapabilir sonuçta kişisel blog, ama takipçilerini kaybeder. Aynı zamanda blogu güncelliğini kaybeder ve yazıları arama motoru sıralamalarında gerileme yaşayabilir.

Blog İsmi Nasıl Olmalıdır?

Kişisel Blog Nedir? Türkiye'de En İyi Kişisel Bloglar

Kişisel Blog (Blog İsmi Nasıl Olmalıdır?)

Kişisel blog yazarları genelde blog için alan adı seçimini ad soyad olarak seçiyor. Örneğin benim Alpergenc.net hem alan adım, yani (domain) hemde blog ismim.

Aslında com uzantısını alacaktım ama malesef alınmış. Yanlış hatırlamıyorsam Eskişehir’de faaliyet gösteren mimarlık firması agmmimarlık.com adresine yönlendirilmiş. Adaşım Alper, bu yazımı okuyorsan başarılarının devamını diliyorum.

Web siteniz özenle hazırlanmış son derece kreatif bir tasarıma sahip ve eğer bir gün alpergenc.com adresini kullanmak istemezsen haberim olsun. 🙂

Blog isminiz ad soyad içermek zorunda da değil yani buna en iyi örnek Türkiye’nin WordPress rehberi Wpmavi blogunun yazarı Burak Oran, blog ismi seçerken WordPress ve onun kendine has mavi renginden esinlenmiş.

Sizde istediğiniz ismi alabilir ve ne tür bir blog yazmak istiyorsanız o yönde çalışmalara başlayabilirsiniz.

   Blog Tasarımı ve Alt Yapı Seçimi

Kişisel Blog Nedir? Türkiye'de En İyi Kişisel Bloglar

Kişisel Blog ( Blog Tasarımı ve Alt Yapı Seçimi)

Kişisel blog yazarları bloglarında kendilerini yansıtan bir tasarım olsun ister. Bunun içinde yazılarını sade blog tarzı mı?  Yoksa haber bülteni gibi bir temada mı? Yayınlamak istediklerini seçerler.

Kişisel Blogumda daha önce çok sayıda ücretsiz WordPress tema kullandım ama şimdilerde profesyonelliğe bir adım atarak ücretli WordPress teması satın aldım. Bu tema sayesinde hompage yani blogumun ana sayfasını sinopsis olarak göstermemi sağlıyor.

Yani blogumun ana sayfasına gelen ziyaretçi bir bakışta neler hakkında içerikler oluşturduğumu anlıyor. 

Bu temayı alır almaz bloguma kurduğumda değişimi hemen fark ettim.

Hatta ve hatta ziyaretçi sayımda ve ziyaretçilerin blogumda kalma süreleri bile arttı. Bu yüzden size de tavsiyem kişisel blogunuzda mutlaka ücretli ve profesyonel bir tema kullanmanız.

Not: Blogumda kullandığım tema Mythemeshop ekibi tarafından hazırlanmış responsive tasarıma sahip bir temadır.

Temanın adı: SteadyIncome Demo

Blog alt yapısı nasıl olmalı? Konusuna gelirsek, ben WorrdPress tercih ediyorum. Alt yapı için hazır CMS sistemlerinin en iyisi olan WordPress dünya üzerindeki web site ve blogların %35’i tarafından kullanılıyor.

WordPress hem açık kaynak hemde tamamen düzenlenebilir bir CMS alt yapıdır. Ayrıca WordPress’de tema sınırı yoktur. Ücretli veya ücretsiz binlerce tema arasından seçim yapıp istediğinizi blogunuzda kullanabilirsiniz.

Elbette WordPress haricinde, blog alt yapısında kullanabileceğiz hazır CMS sistemleri var. Bunlar Blogspot,Joomla,Ghost,Website Baker,Drupal gibi diğer blog oluşturma ve içerik düzenleme için kullanabileceğiniz sistemlerdir.

Blogger nedir?

Kişisel blog nedir? sorusunu cevaplarken blogger nedir? Sorusunu cevaplamamak olmaz. Aslında blogger dilimizde blog yazarı demektir. Kendilerine ait kişisel bloglarda veya firma bloglarında ücretli makale yazarlığı yapan kişilere blogger denir.

Blogger terimi daha çok yukarıda verdiğim hazır CMS sistemlerinden Blogspot’un yaygınlaştırdığı bir terimdir.

Ülkemizde bu altyapıyı kullanarak başarıya ulaşmış en iyi blogger, bloghocam.blogspot.com‘un yazarı Serdar Kara’dır. Blog Hocam Türkiye’de en iyi bloglar arasında gösterilir, blogger ve blog ipuçları hakkında yazdığı yazılar ile bir çok kişiye ilham kaynağı olmuştur.

#Not: Blogger’da blog oluşturmak isterseniz aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz.

Blog oluşturma

  1. Blogger’da oturum açın.
  2. Sol tarafta, Aşağı oku Aşağı Ok tıklayın.
  3. Yeni blog‘u tıklayın.
  4. Blogunuz için bir ad girin.
  5. Bir blog adresi veya URL seçin.
  6. Bir şablon seçin.
  7. Blog oluştur‘u tıklayın.

Kişisel Blogdan Para Kazanılır mı?

Kişisel blogdan para para kazanmak elbette mümkün ve para kazanmanız için çeşitli alternatifler mevcut. Peki blog açıp, para kazanma yöntemleri nedir ? Diye sorarsanız.

Başta Google servislerinden biri olan Adsense  reklamları, Satış ortaklığı (Affiliate Marketing), Banner reklam satışı, Link satışı gibi dijital pazarlama yötemleri ile kişisel blogunuzdan para kazanabilirsiniz. Buna en iyi örnek olarak, Blog Açıp, Makale Yazarak Para Kazanmak Aylık 500 TL yazımı okuyarak blogdan nasıl para kazandığımı öğrenebilirsiniz.

Adsense Reklamları

Kişisel blogunuzu açtıktan sonra bir süre içerik yazıp Adsense başvurusu yaparsanız ve eğer blogunuz Adsense politikalarına uyuyorsa kabul edilir ve Adsense yayıncı ortağı olabilirsiniz. Detaylı bilgi için Adsense nedir? Nasıl Çalışır? yazımı okuyabilirsiniz.

Satış Ortaklığı (Affiliate Marketing)

Blogdan para kazanma yöntemlerinden biride satış ortaklığıdır. Ürün sahipleri ve online komisyon kazanmak isteyen yani blog yazarları arasında yapılan anlaşmadır. Buna en iyi örnek Amazon sitesidir. Ürünlerini makale veya reklamlarla pazarlayan blogger’lara komisyon öder.

Banner Reklam Satışı

Takip ettiğim bloglar arasında en yaygın kullanılan blogdan para kazanma yöntemlerinden biride, banner reklam satışıdır. Aylık ziyaretçi trafiği ortalama 50K ve üzeri olan kişisel blog veya blog sahipleri banner reklam satışından ciddi rakamlar kazanmaktadır.

Dikkat ettiyseniz bu bloglarda REKLAM sayfası olur ve bloglarında yayınlamak istedikleri reklamların boyutları ve ücretlendirme hakkındaki politikaları yazar.

Şu an blogumda aylık ziyaretçi trafiği düşük olduğu için, reklam sayfam yok ama yeterli trafiği sağladığım zaman açmayı düşünüyorum.

Link Satışı

Diğer bir makale yazarak blogdan para kazanma yöntemi ise link satışı, reklam veren kişinin hazırladığı makaleyi anahtar kelimesine link çıkışı yaparak sitenizin footer bölümünde yayınlarsınız ve karşılığında ücret alırsınız.

Tabi blogdan para kazanma yöntemleri bunlarla da sınırlı değil ama şimdilik bunları yazmamın yeterli olduğunu düşünüyorum. Eğer yeni blog açmış biriyseniz bu kazanç yöntemleri için acele etmeyin daha çok etkili makale yazma yöntemleri üzerine çalışabilirsiniz.

Türkiye’nin En İyi Kişisel Blogları

Evet bu bilgilerden sonra, ülkemizde en iyi blog yazarları ve en iyi kişisel bloglar hangileridir? Sorusunu cevaplama konusunda zorlanmadım.

Nedeni ise ilk kişisel blogumu açarken bana ilham veren kişisel blog sahibi ve başarılı bir blog yazarı olma konusunda ipuçları veren diğer blog yazarlarını hala takip ediyor olmam diyorum ve artık listeme geçiyorum.

bloghocam.blogspot.com: Yukarıda blogger örneği verirken bahsettiğim ücretsiz blog oluşturma platformu blogger’ı kullanan ve blog ipuçları veren Blog Hocam, Türkiye’deki en iyi kişisel bloglarının başında gelir. Blog Hocam blogunun yazarı Serdar Kara yeni blog açan blogculara bilgi ve ilham kaynağı olmaya devam ediyor.

 

hizliadam.com: Yine az önce blogdan para kazanma yöntemlerini anlatmıştım. Dijital pazarlama alanında daha başarılı olmak ve bu işi bilinçli bir şekilde yapmak istiyorsanız size önerim Hızlı Adam blogunu takip edin ve içerik pazarlama alanındaki tecrübelerinden faydalanın.

 

wpmavi.com: Yazılarımda sık sık kendisinden bahsettiğim Türkiye’nin WordPress rehberi Wpmavi blogu, blog dünyasına adım attığımda benim için en iyi rehberlerden biri oldu. Wpmavi blogunun yazarı Burak Oran sayesinde başarılı bir blog yazarı nasıl olunur ve blogumun ziyaretçi trafiğini nasıl arttıracağım konusunda çok şey öğrendim.

Sizinde, Burak hoca’nın uzun ve eğitici içeriklerini sıkılmadan okuyacağınız ve blog hakkında ipuçları alacağınız konusunda eminim. Başarılarınızın devamını diliyorum Burak hocam.

 

burakgoc.com: Blog tasarımı ve kendine has yazım diliyle kişisel bloglara en iyi örnek olarak göstereceğim diğer bir kişisel blog yazarı ise Burak Göç. Hakkımda sayfasını mutlaka ziyaret edin. Blogunun yeni logosu da güzel olmuş süpermen, başarılarının devamını diliyorum.

 

ayhankorkmaz.net: Kişisel bloglar hakkında araştırma yaparken karşılaştığım ve uzun zamandır takip ettiğim blog yazarlarından biri olan Ayhan Korkmaz’da bana ilham veren kişisel bloglardan. Bloglama, sosyal medya ve oyunlar hakkında içerikler yazan Ayhan Korkmaz bana ne yazmayılım konusunda ilham veren blogların başında geliyor.

Blogunu ziyaret ettiğimde dikkat ettiğim ilk şey meslektaş olmamız. Tabi o elektrik-elektronik mühendisi ben ise elektrikçiyim ama olsun, en azından ikimizde blog yazarıyız. 🙂 Başarılarının devamını diliyorum Ayhan Hocam.

 

furkangokcol.com : Kişisel blogumda faydalı içerikler üretmek için araştırma yaparken fark ettiğim ve Türkiye’de en iyi kişisel bloglardan biri olan Furkan Gökçöl de listemdeki başarılı isimler arasında yer alıyor.

Blog sektörüne kişisel blog ile başlayan Furkan hocam daha sonraları dijital pazarlama ve seo alanında öğrendiği bilgileri insanlara oluşturduğu kaliteli içerikler ile aktarmaya başlamış. Eğer sizde kaliteli bir bloga sahip olmak istiyorsanız mutlaka Furkan Gökçöl’ü takip etmelisiniz. 

Kişisel not:

En iyi kişisel bloglar listesini hazırlarken, gerçekten ilham aldığım ve bana göre en başarılı kişisel bloglardan oluşan bir liste yaptım.

Yazımın sonuna gelirken umarım  blog nedir?, kişisel blog nedir? Sorularınızı yanıtlama konusunda başarılı olmuşumdur. Yazımı beğendiyseniz yorum yapmanız ve sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız benim için yeterlidir.  Keyifli bloglamalar

9 Yorumlar

Bir yorum yazın