Google’a site eklemek

Google’a site eklemek başlıklı bu yazımda dünyanın en büyük arama motoru google‘a sitenizi nasıl ekleyeceğinizi anlatacağım. Google her zaman derki şeytanlık yapma !! yani içerik çalma ve arama motorları için değil ziyaretçiler için site yapmamızı şiddetle tavsiye eder.

Bu yüzden web site yada blog açtığınızda bildiğiniz konular üzerinden ilerlemeniz sizin faydanıza olur. Aksi halde birden parlayan sitesiniz zamanla hit kaybeder ve sıralamalarda dibe vurur. Google’ın öncelik verdiği ilkeyi söyledikten sonra arama motoru Google’a site nasıl eklenir yazımın devamında…

Google: Adresinizi ekleyin/Güncelleyin

Her taramada indeksimize yeni siteler ekliyor veya güncelliyoruz, ve sizi adresinizi eklemeye davet ediyoruz. Eklenen tüm adresleri indeksimize eklemiyoruz, ve ne zaman görünecekleri hakkında garanti veremiyoruz.

Lütfen http:// başlangıcı dahil olmak üzere tam adresinizi girin. Örneğin: http://www.google.com/. Ayrıca sayfanızın içeriğini tanıtan yorum veya anahtar kelimeler ekleyebilirsiniz. Bunlar sadece bizim bilgimiz için kullanılır ve sayfanızın Google’da nasıl indekslendiğini etkilemez.

NOT: Sadece üst-seviye sayfa gereklidir; her ayrı sayfayı teker teker eklemenize gerek yok. Tarayıcımız Googlebot, alt sayfaları bulabilir. Önemli: Google indeksini belirli aralıklarda yeniler, bu yüzden güncellenmiş veya kapanmış bağlantı eklemenize gerek yoktur. Ölü bağlantılar indeksimizin gelecek güncellemesinde silineceklerdir.

https://www.google.com.tr/intl/tr/add_url.html

Yukarıda vermiş olduğum url sizi google site ekleme sayfasına yönlendirecektir. Bağlantıya gittiğiniz zaman url kısmına başında http:// olacak şekilde site adresinizi yazıyorsunuz. Altındaki yorumlar kısmına da siteniz hakkında kısa bilgi yazabilirisniz.

Sonra Adres Ekle butonuna tıklıyorsunuz hepsi bu kadar. Ayrıca yorumlar kısmını arama motorlarının dikkate almadığını bilmenizi isterim yani boş bıraksanız da olur. Yada yazın size kalmış.

Google site ekleme kısmına ana sayfanızı eklemeniz yeterlidir. Alt sayfaları Google otomatik indeksler. Ekleme işlemini yaptıktan sonra Google sizi sitenizi doğrulamanız için bir sayfaya yönlendirecek. Burası artık sitenizin durumunu kontrol edip site haritası yollayacağınız yer olan Search Console diğer adıyla Web master tools.

Buradaki adımları takip ederek sitenizin durumunu izleyebilir veya hızlı indeksleme için sol paneldeki Tarama bölümünün altındaki Google gibi getir seçeneği ile Google’a sitenizi tanıtabilirsiniz. 

Google’a site eklemek, Site doğrulama 

Yukarıda sitenizi doğrulamadan bahsettim şimdi onu açıklıyorum. Eğer blog yada sitenizde WordPress alt yapısını kullanıyorsanız bu işemi yapmak çok kolay. Google’ın vermiş olduğu doğrulama kodunu sitenizin Görünüm > Düzenleyici > header (Tema üst bölümü) php düzenleyicisi içindeki head ve boody arasına yapıştırıp daha sonra  search console sayfasından doğrula seçeneğine tıklarsanız doğrulama başarılı olur.

Ayrıca yoast seo eklentisi kullanıyorsanız. Eklentinin kontrol panelindeki Web yöneticisi araçları  bölümünden Google yazan kutucuğun karşısına search console’dan aldığınız doğrulama kodunu yapıştırabilirsiniz. Tekrar search console sayfasına dönüp doğrulama butonuna tıklamayı unutmayınız. 😀

Umarım Google’a site eklemek konusunda anlaşılır bir yazı olmuştur. Beğendiyseniz yorum yapmayı unutmayınız. Keyifli bloglar

3 Yorumlar

Bir yorum yazın