Facebook Hesap Silme: Facebook hesabını kalıcı olarak silme

Facebook hesap silme ve bir daha hiç açılmamak üzere facebook hesabı nasıl silinir detaylı bir şekilde anlatacağım. Facebook hesap silme konusuna geçmeden önce de kısaca Fasebook’un doğuşu ve facebook hesap silme öncesi bilmeniz gerekenlerden bahsedeyim.

Şubat 2004’de Cambridge mahallesindeki Harward Üniversitesi’nde Mark Zuckerberg tarafından kurulan Facebook‘un  Nisan 2018 itibariyle aylık aktif kullanıcı sayısı 2,13 milyar kişidir.

Bu başarının sırrı ise sosyal paylaşım devi facebook’un gerçekten kullanışlı bir platform olması. Bunu kabul eden insanların da çeşitli reklam kampanyaları ile facebook’u bize kabul ettirmesidir.

Sanırım Mark Zuckerberg de diğer başarılı insanlar gibi parayı düşünmeden bir şey yaptı ve para etti. 🙂 Çünkü şu anda Facebook’un marka değeri 59.2 milyar dolar,piyasa değeri ise 497 milyar dolar. 2,678,558,130 tl, bu son yazdığım rakama pek takılmayın o Facebook’un domain değeri. Bu konu ile daha çok webmaster arkadaşlar ilgileniyor. 😉

Facebook hesabını kalıcı olarak silme işlemi için çektiğim Youtuebe videosu:

Cambridge Analytica skandalı

Yakın zamanda “Facebook, yaklaşık 50 milyon kişiye ait verinin Cambridge Analytica adlı politik danışmanlık şirketi ile uygunsuzca paylaşılmış” şeklinde haber başlıklarını görmüşsünüzdür. Ama inanın yazmış olduğum facebook silme yazımın bu konuyla bir alakası yoktur. Facebook’a karşı bir karalama kampanyası başlatmış değilim. Kaldı ki yukarıdaki rakamları gördünüz anlatmaya gerek yok 🙂

Facebook’un seçeceği bir lider adaylığını koysa ABD başkanı olur. 😉 Buradaki kastım kullanıcıların sayısı ve Facebook’u sevenler olabilir. Yoksa insanların ilgi alanlarına göre analizler yapıp facebook’ta istedikleri reklamı üst sıralarda herkesin görmesini sağlamışlar, yok öyle bir şey inanmayın. 🙂

Twitter hesabını kalıcı olarak silme yada İnstagram hesap silme yazılarımda da belirttiğim gibi bu yazı facebook hakkında başlatılmış bir karalama kampanyası değildir. Buradaki amaç insanların hak ve özgürlüğü çerçevesinde istediklerini yapma adına bir kılavuzdur.

Cambridge Analytica olayına dönecek olursak facebook bu şirkete kişisel veri aktardı mı? kesin bir sonuç yok ama eğer böyle böyle bir şey olduysa suç. Facebook kullanıcı sözleşmesinde kişisel verileriniz üçüncü taraflarca izniniz olmadan paylaşılmayacaktır. Şeklinde bir ibare vardır ve bunu çiğnemezler diye düşünüyorum.  Konuyu daha fazla uzatmadan bilgisayardan facebook hesabını silme işlemi nasıl yapılır anlatıyorum.

Facebook hesap silme ve kapatma öncesi bilmeniz gerekenler

Facebook hesabınızı kapattığınızda eğer sayfanız veya gruplarınız var ve o sayfa ve grupların da tek yöneticisi sizseniz, hesapla birlikte sayfa veya gruplarda silinecektir. (Sayfanın silinmemesi için ikinci bir yönetici eklenebilirsiniz.) Silinen hesap bir daha hiçbir şekilde yeniden açılamıyor.

Bu nedenle Facebook hesabınızı silme öncesinde bir daha düşünün derim. Facebook hesabınızı silseniz bile arkadaşlarıınıza gönderdiğiniz mesajlar onda kayıtlı kalabilir. Bu bilgiler, siz hesabınızı sildikten sonra da kalır.

Facebook hesabınızı silmeden önce hesaba ait uygulamaları da silmeniz gerekiyor. Bunun için aşağıda vermiş olduğum linke tıklayıp uygulamaları silebilirsiniz. Link sizi görselde görmüş olduğunuz sayfaya götürecek.

https://www.facebook.com/settings?tab=applications

Facebook Hesap Silme: Facebook hesabını kalıcı olarak silme

Facebook hesap silme linki

Uygulamaları da sildikten sonra aşağıda verdiğim Facebook hesabını kalıcı olarak silme linkine tıklarsanız hesabınızı silmek için bu sayfaya yönlendirileceksiniz.

Eğer bilgisayarınızda facebook hesabınız açık değilse kullanıcı adı ve şifre ile giriş yapıp sayfaya yönlendirilirsiniz. https://www.facebook.com/help/delete_account  linkine tıklarsanız altta gördüğünüz gibi bir sayfa gelir.

Facebook Hesap Silme: Facebook hesabını kalıcı olarak silme

Facebook hesap silme

Facebook hesabını kalıcı olarak silme işleminden sonra 2 hafta boyunca hesaba tekrar giriş yapmamanız gerekiyor. Eğer giriş yaparsanız yazımı tekrar okuyup Facebook hesabınızı silebilirsiniz. 🙂

 

2 Yorumlar

Bir yorum yazın