DOLANDIRICILARIN YENİ TUZAĞI [Google Haritalar]

Dolandırıcıların yeni tuzağı Google tarafından tarafından hizmete sunulmuş ücretsiz bir harita uygulaması olan ‘Google Haritalar’ servisinde, kayıtlı işletmeleri arayıp para istiyorlar. Google bu servisinden dolayı işletmelerden herhangi bir ücret almıyor. Ancak kötü niyetli kişiler, Google Haritalar’a kayıtlı veya yeni kayıt oluşturmuş işletmeleri arayarak ücretsiz servisleri ücretliymiş gibi sunuyor ve işletmelerden para talep ediyor.

PARA ÖDEMEZSENİZ İŞLETMENİZ SİLİNİR

Dolandırıcıların en çok başvurduğu yöntem ise ‘para ödemezseniz işletmeniz silinir’ yalanı. İşletme sahiplerine Google’dan aradıklarını söyleyen kötü niyetli kişiler, yıllık 500 lira civarında harita işletme kaydı güncelleme bedeli talep ediyor. Dolandırıcılar ayrıca, Google’ın işletme doğrulaması için gönderdiği zarfa kadar her şeyi taklit ediyor.

GOOGLE’IN İŞLETME KAYDI TAMAMEN ÜCRETSİZ 

Google, ‘Haritalar’ ve ‘İşletme kaydı’ servislerini kullanıcılara tamamen ücretsiz bir şekilde sunuyor. Bu nedenle sizi Google’dan aradığını söyleyip sizden para talep eden kişilere asla inanmamanız gerekiyor. Ayrıca sizden para talep eden sahte aramaları, aşağıdaki bağlantıdan Google’a rapor edebilirsiniz. https://support.google.com/business/c…

Bir yorum yazın