Blog Açıp Para Kazanmak, Makale Yazarak Aylık 500 TL

Blog açıp, para kazanmak ve bu kazancı sürekli hale getirmek her blog yazarının hayali olmuştur. Evet benimde öyleydi, hem makale yazarak para kazanmak hemde sadece istediğim konularda blog yazarak para kazanmak istedim ve bu isteğimi gerçekleştirdim.

Nasıl mı ?

Tek sayfalık bir blog açtım ve blogu açtıktan 2 ay sonra anahtar kelimem de yani En iyi Netflix dizileri kelimesinde Google’da 5. sıraya yerleştim. Blogun 3.4 ve 5. aylarında 549 TL, 312 TL ve 220 TL gibi rakamlar kazandım. Şimdi bu rakamları nasıl kazandığımı size anlatacağım.

Başlıkta yazdığım 500 TL , sadece 1 ayda kazandığım rakamdır. Sonrasında olanlar yazının devamında…

Not: Bu yazı blog açıp para kazanma rehberi değildir!! Buradaki amaç yazdığı yazılar ile bir çok kişiye fayda sağlamış Burak Oran’a teşekkür mahiyetindedir.  Aynı zamanda da blogdan para kazanmayı örneklemedir.

Uzun ve son derece açıklayıcı yazılarını okuduğum, Türkiye’nin WordPress Rehberi WPMAVI blogunun yazarı sayesinde. Bende tek sayfalık bir blog açtım.

2018 Nisan ayında Burak Oran’ın  “Tek yazı ile ayda 100 TL kazanma rehberi”  yazısını okudum ve bu yazıdan esinlenerek açtığım blogdan hem bloglamaya dair tecrübeler hemde bir miktar olsun para kazandım.

Tabi Burak hocamın yasal uyarısını dikkate alarak birebir aynı anahtar kelime veya içerik olarak aynı değilde benzer bir konuda listeleme blogu açtım. Açacağım bu blog için isim ve domain araştırırken yazıyı okuyan herkesin yabancı dizi alanında hiç domain bırakmadığını farkettim.

Ne varsa kapış kapış almışlar !!

En iyi yabancı diziler kelimesinin her türlü varyasyonu alınmış, yetmemiş bir de üstüne uzantı bırakmamışlar (org,biz,site ) gibi, hatta bu konuyla ilgili tepkimi Burak hocanın yazısında yorum olarak da yazdım. Yazıyı okuyanlar görmüştür.

Blog İsmi

Not: Blogdan, makale yazarak para kazanmak yazısı Burak Oran’ın yazısı ile çok benzer diyebilirsiniz ama yazımın ilerleyen kısımlarında öyle olmadığını anlayacaksınız. Burak hocamın yazısı rehber niteliğindedir. Ben ise bu rehberden iyi sonuç almış ama sonrasında söylenen her şeyi uygulamamış, bir örneği yazıyorum.

Blog ismi ve domain seçimini yani netflixdizileri.net’i yaklaşık bir hafta düşündükten sonra buldum. Anahtar kelime domainde geçerse sıralamada artı puan olacağı için Netflix dizileri kelimesine uygun bir domain seçtim.

Uzantı olarak com dolu olduğu için bende net uzantısını aldım. Sıralama açısından com daha avantajlıdır ama com alındığı için alternatif olarak net de fena olmadı.

* Bu arada bu yazıyı daha önce yazmamanın sebebi ise blogumu ifşa etmek istemedim ama şu anda o eski konumunu kaybettiği için yazmaya ve blog açma konusunda kazandığım tecrübeleri sizinle paylaşmaya karar verdim.

Neden Dizi Konusu Seçtim?

İtiraf: Evet bende dizi severim ama yaptığım işten dolayı çok fazla dizi izlediğim söylenemez. Dizi blogumda verdiğim bir çok dizinin altına not olarak izledim veya izlemedim şeklinde açıklama da yaptım.

Bu konuyu seçmemdeki sebep, seçtiğim anahtar kelimenin TBM (Tıklama Başı Maliyet ) oranının yüksek olmasıydı. Konuyla ilgili araştırmalarımı yaptım ve anahtar kelimemi seçtim, sonrasında domaini belirlemek zor olmadı.

Blogumda sadece Netflix dizilerinden oluşan dizi önerileri listesi oluşturdum ve izlediğim dizileri özgün olarak yorumladım. İzlemediğim dizilerin açıklamasını ise kısaca konu özeti yazarak listemi tamamladım.

Dizi konusu haricinde burçlar,adsense ve netflix dizilerinin ingilizce versiyonunu da yaptım. İngilizce blog yazarak para kazanma konusunda bir blog açtım. Paraya para demedim mi? dedim. 🙂 Çünkü diğer projelerim başarısız oldu.

Neden mi?

Google belli aralıklarda algoritma güncellemesi yapar. 9 Temmuz 2018 tarihinde yaptığı son algoritma güncellemesi ise hız güncellemesi olarak yayına girdi.

Google: “Temmuz 2018’den başlayarak sayfa hızının mobil aramalar için bir sıralama faktörü olacağını açıklıyoruz.”

Evet benim blogdan para kazanma projemde ki sitem yavaştı ve bu algoritma güncellemesinden oldukça etkilendi, ben kazançlara ilişkin düşüşleri araştırırken blogumun hızını gözardı ettim ve sonuç her geçen gün dahada kötüye gitti.

Burada bir kez daha anladım ki tüm tecrübeli blog yazarak para kazanan yazarlarının üstüne basa basa söylediği tek şey siteniz hızlı olsun! cache,cdn ve en önemlisi de ücretli bir tema ve eklentiler kullanın derler. Blogumda ücretli ve profesyonel bir tema kullanmadığım için sonuç hüsran oldu.

Sadece son algoritma değil, her zaman için site hızı en önemli faktör olmuştu ama, bu algoritma kesinlikle yavaş siteleri affetmeyen bir ciddiyete sahipti.

Not: Yazmaya yeni başlayan bir blog yazarı olarak şimdiye kadar önemsedim ama gerçekten WordPress altyapısı kullanan kişilere tavsiyem profesyonel ve ücretli bir tema kullanın.

Ayrıca seçmiş olduğum konuda da bir çok kişi yazmaya başlayınca rekabet arttı ve blogum zayıf kaldı.

Ziyaretçi Trafiği ve Kazanç Görüntüleri

Makale yazarak para kazanmak için açtığım blog yani netflixdizileri.net  2018 Ağustos ayında 549 TL kazandığını aşağıda belgeli bir şekilde görebilirsiniz. Hatta 26 Ağustos pazar, 46.33 TL yani günlük kazancın en yüksek seviyeye ulaştığı günü görebilirsiniz.

 

Blog Açıp, Makale Yazarak Para Kazanmak Aylık 500 TL

Blogdan Para Kazanmak – Kazanç Grafiği

Google Analytics Grafiği

Dizi blogumu 2018 Ağustos ayında toplamda 14.535 kişi ziyare etmiş. Ağustos ayında günlük ortalama 466 kişi bloğu ziyaret etmiş. Ziyaretçi başına ortalama görüntüleme 1.16 ve yine Ağustos 2018′ blogun toplam görüntülenme sayısı 18.382 olmuş.

 

Blog Açıp, Makale Yazarak Para Kazanmak Aylık 500 TL

Google-Analytics-Grafiği ( Blog Açıp Para Kazanmak )

 

Blog yazarak para kazanma işi tamamdır, artık bundan sonra en az 5 yıl boyunca ayda 600 TL kazansam sonra bu rakam 800- 1000 TL, hop 10000 TL  şöyle böyle olur. En çok para kazanan bloglar arasında yer alacağım derken… bom !!

Kazançlar her gün yavaş yavaş düşmeye başladı ve 1 – 30 Eylül 2018 tarihleri arasında blogum sadece 312 TL kazandı. Daha sonraki günlerde de giderek bu kazanç rakamları düşmeye devam etti. Blogum bir sonraki ayda ise 200 TL civarında para kazandı ve sonrasında bu yazıyı hazırladığım 19.05.2019 tarihine kadar blogum neredeyse hiç kazanmadı.

Çünkü blogum, Alexa dünya sıralaması ve Türkiye sıralamasında oldukça geriledi, domain otoritesini kaybetti ve Google sıralamalarda 5. sayfaya kadar geriledi.

Hemen alttaki görsel Eylül 2018 kazanç grafiği.

Blog Açıp, Makale Yazarak Para Kazanmak Aylık 500 TL

Kazanç Grafiği ( Blog Açıp Makale Yazarak Para Kazanmak )

 

Bu gerileme sonrasında bloguma içerik düzenleme, kaliteli backlink, spam riskine karşı anahtar kelime azaltma gibi çalışmalar yaptım ama fayda etmedi.

Hatta dışarıya link sayısını en aza indirme ve Google index sayım artsın diye ilave yazılar bile yazdım ama olmadı. Blogumun ziyaretçi trafiği azaldıkça doğal olarak kazancıda azaldı. Tabi bu durum benim blog yazma isteğimi yok etti mi? Hayır !!

Blogdan yazarak para kazanma projem mutsuz bir son buldu, ama beni blog yazma hevesinden mahrum etmedi. Daha bu başlangıç öğreneceğim ve yazacağım çok şey var.

Blog açıp makale yazarak para kazanmak konusunda blogu nasıl kuracağınız, içerik yazımı,Wordprss tema kurulumu,WordPress eklenti kurulumu gibi teknik konularda bilgi vermeyeceğim. Halihazırda yukarıda verdiğim Wpmavi blogunun “Tek yazı ile ayda 100TL kazanmak” linkinde bulabilirsiniz. Yazıyı detaylı bir şekilde okursanız A’dan Z’ye gerekli tüm bilgiye ulaşırsınız. Tabi uygulamak size kalmış.

Ama blog kurulumundan sonra Google’a site eklemek yazımı okuyabilirsiniz.

Not: Dizi önerisi olayından vazgeçin derim!! Bu konuda açılmış onlarca blog var ve artık rekabet çok yüksek diyebilirim. Yok ben daha iyisini yaparım diyorsanız da, buyurun…

Blog Yazarak Para Kazanma

Ne Öğrendim?

+ Blog açıp, makale yazarak para kazanma konusunda öğrendiğim en iyi şey, içerik oluştururken bu yazı bittiğinde binlerce görüntüleme alacak ve çok kazanacağım demiyorum.

+ Artık sadece blog yazıyorum, sırf kazanç değil, sevdiğim konular hakkında yazayım ve okunsun diyorum.

+ Blogdan para kazanırım umudu ile Adsense en çok kazandıran kelimeleri seçip onlar hakkında bir şeyler yazayım diye uğraşmıyorum.

+ Gerçekten tecrübe sahibi olduğum ve hakkında blog yazmaktan sıkılmadığım konulara yöneliyorum.

+ Blog yazmaya devam edeceksem mutlaka ücretli bir WordPress temaya geçmeliyim.

+ Blogumu sade anlaşır ve hızlı tutmalıyım.

+ Yazılarım okunmuyor diye pes etmemeliyim.

Bunların dışında yeni yazdığım yazılardan önceki yazılarıma link verme ve gösterim almayan eski yazılarımı yeniden düzenlemeye kadar bir çok püf nokta öğrendim.

Bu öğrendiklerimi uygulamaya ve geliştirmeye devam ederek blog dünyasında marka olma yolunda ilerleyeceğim.  Umarım sizde severek yazdığınız konularda organik ziyaretçilerinizi artırır ve Blog açıp para kazanma projesinde başarılı olursunuz, keyifli bloglamalar.

Yazımı beğendiyseniz sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak bana destek olabilirsiniz. Yada aşağıdaki destek ol butonunu kullanabilirsiniz.

Destek Ol WordPress

Bir yorum yazın