Adsense Reklam Kodları Siteyi Yavaşlatıyorsa

Adsense reklam kodları siteyi yavaşlatma konusu bir süredir yazmak istediğim konulardan biriydi. Blog açıp makale yazarak para kazanan blog sahipleri, sitelerinde Adsense reklamları kullanırlar. Zaten, bu yazımı büyük ihtimalle blog sahipleri okuyacak. 🙂

Kişisel blogumda domain ve hosting masraflarını karşılamak için, benimde kullandığım bir yöntem olan Adsense reklamları, bir çok blog sahibi tarafından kullanılıyor.

Bloguma Google Adsense kodlarını yerleştiriyorum ve ziyaretçiler sayesinde gösterim veya tıklama başı maliyet üzerinden kazanç elde ediyorum.

Google Adsense nedir? Adsense nasıl çalışır.? Yazımı okuyarak Adsense hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz.

WordPress AdSense Kodu Ekleme

Adsense reklam kodlarının siteyi yavaşlatması konusuna geçmeden. WordPress alt yapısı kullananlar için siteye Adsense kodları nasıl eklenir onu anlatayım.

Benim reklam kodlarını eklediğim iki yöntem var.

1. Bileşenler ile reklam kodu ekleme

Adsense hesabımdaki sol panelden Reklamlar >> Reklam birimleri >> +Yeni reklam birimi yoluyla oluşturmuş olduğum Adsense reklam kodunu kopyalıyorum.

Daha sonra yeni reklam biriminin kodunu WordPress tabanlı blogumda Admin  >> Görünüm>> Bileşenler >> Özel Html yolu ile bloguma ekliyorum.

Not: Blogumda bulunan belirli ve kısıtlı bileşen alanlarına reklam ekleme yöntemidir.

2. Eklenti ile reklam kodu ekleme 

WordPress eklentileri arasında en iyi reklam yerleşimi için kullanılan Ad Inserter eklentisi ile 2. reklam ekleme yönteminizi gerçekleştirebilirsiniz. Bu eklenti ile yan panel, yazı içi,yazı üstü,öne çıkan resim altına ve üstüne,yorumların arasına reklam ekleyebilirsiniz.

Yukarıda verdiğim reklam alanlarının haricinde,bu eklenti ile blog yada sitenizde aklınıza gelebilecek her yere  Adsense reklam ekleme  işlemi yapabilirsiniz.

Adsense kullanıcıları tarafından merak edilen, reklam kodlarının siteyi yavaşlatması durumuna geldik.

AdSense Siteyi Yavaşlatır mı?

Evet AdSense reklam kodları siteyi yavaşlatır. Hemen herkes PageSpeed Insights ile site hız testi yapmıştır. Test sonucunda PageSpeed Insights web sayfasının içeriğini analiz eder ve sayfayı daha hızlı hale getirmeniz için öneriler oluşturur.

Bu öneriler kısmında oluşturmayı engelleyen kaynakları ortadan kaldırın bölümü vardır. Bu bölümde sayfa yüklenirken dışarıdan çağrılan dosyaları gösterir. Bu dosyaların başında Adsense reklam kodlarını görürsünüz.

Her Adsense kodunda

<script async src=//pagead2.googlesyndication.

com/pagead/js/adsbygoogle.js”></script>

 vardır. Yukarıda bahsettiğim her reklam alanına Adsense reklam kodu eklerken bu kodu da içinde yapıştırmış oluyoruz. 

Yazının uzunluğu ve içeriğine göre ortalama bir web sayfasına en az üç adet reklam kodu ekliyoruz. Sayfa yüklenirken sunucumuz her seferinde yukarıda tamamını yazdığım  <script> kodunu çağırıyor. 

Buda sunucuyu ekstra yoruyor yani sayfamızın yükleme süresi artarak, hızı düşüyor. Google sıralama kriterlerinde sayfa yükleme hızının önemini düşünürsek, sitemizin yavaş açılması oldukça kötü bir durum.  

Peki ne yapmalıyız ? Adsense kodlarının siteyi yavaşlatmasını nasıl engelleriz. ?

Çözüm

Çözüm çok basit Adsense reklam kodundaki;

<script async src=//pagead2.googlesyndication.

com/pagead/js/adsbygoogle.js”></script>

kısmını kopyalayıp WordPress admin paneli Görünüm  >> Tema düzenleyici >> Tema üst bölümü (header.php) sayfasındaki </head> tagının üstüne yapıştırın. Sayfayı kaydet demeyi unutmayın.

Not: Tema düzenleyici kısmı WordPress temaya göre değişiklik gösterebilir.  Ayrıca tema düzenleyici kısmında daha önce bir düzenleme yapmadıysanız bu öneriyi uygulamayınız.

Daha sonra bileşenler yolu ile sidebar kısmına reklam ekleyeceğiz. Özel html içine <script> kodunu silmiş olduğum Adsense reklam kodunu yapıştırıyorum.

<!– 300×250 alpergenc.net –>
<ins class=”adsbygoogle”
style=”display:inline-block;width:300px;height:250px”
data-ad-client=”ca-pub-Bu kısım adsense kullanıcı kimliğim
data-ad-slot=”5030796919″></ins>
<script>
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
</script>

Reklam eklemek istediğim yerlere yukarıdaki şekilde kodu yapıştırıyorum ve head bölümüne bir defa yapıştırmış olduğum <script> kodu ile sayfadaki tüm reklamları çağırıyorum. Böylece sunucu sayfayı yüklerken kodu bir defa çağırıyor ve sayfa hızlı yükleniyor.

Bu işlem ile ilgili şüpheniz var ise sizi en güvenilir kaynak olan Google Support sayfasına yönlendiriyorum. Kaynağın ekran görüntüsü de hemen alttadır.

Adsense Reklam Kodları Siteyi Yavaşlatıyorsa Çözüm

WordPress Adsense Reklam Kodu Ekleme

 

Umarım Adsense Reklam Kodları Siteyi Yavaşlatıyorsa – Çözüm yazısı sizin için yararlı olmuştur. Yazımı beğendiyseniz sosyal medya hesaplarınızda paylaşmayı unutmayın. Keyifli bloglamalar.

Blog Sosyal Medya

6 Yorumlar

Bir yorum yazın